Okrem určitých problémov by sex nikdy nemal byť bolestivý

Okrem určitých problémov by sex nikdy nemal byť bolestivý

Od straty plodnosti, stresu z liečby, finančného stresu, či hormonálnych zmien.

Ako zostať intímny počas liečby rakoviny

Neponáhľaj sa

Rakovina a jej liečba sú fyzicky aj psychicky náročné. Niektorí ľudia môžu počas liečby rakoviny cítiť potrebu fyzickej intimity, iní nie. Iní môžu pociťovať sexuálnu túžbu alebo žiadnu bolesť spojenú so sexom, zatiaľ čo iní nie. Proces liečby je pre každého iný, preto si dajte povolenie, aby ste si dopriali čas, ktorý potrebujete na odpočinok a zotavenie.

Komunikujte so svojím partnerom o svojich potrebách

V tomto období je nevyhnutné komunikovať s partnerom. Prediskutujte s nimi všetky obavy, ktoré môžete mať zo sexu, a prediskutujte, ktoré formy intimity by vám mohli byť príjemné. Je tiež dôležité pochopiť, ako sa váš partner počas tohto procesu cíti, pretože je bežné, že partneri nechcú mať sex so svojimi partnermi zo strachu, že im ublížia.

Preskúmajte svoje telo

Liečba rakoviny môže zmeniť spôsob, akým sa človek cíti o svojom tele, ako aj spôsob, akým cíti potešenie. Skúmanie svojho tela na vlastnú päsť preto môže byť skvelým spôsobom, ako vám pomôcť zistiť, čo sa cítite dobre a čo nie. Ak máte partnera, môžete mu to oznámiť.

Premeniť sex

Niektoré polohy alebo typy sexu nemusia byť možné alebo sa môžu cítiť menej príjemné počas liečby rakoviny alebo po nej, ale to neznamená, že sex nemôže byť príjemný. Vyskúšajte rôzne polohy alebo rôzne typy sexuálnej aktivity, napríklad orálny sex namiesto penetrácie.

Začnite pomaly

Postupne si vybudujte cestu k sexu. Možno budete chcieť začať so zmyselnými objatiami alebo masážou a po čase sa pomaly dostať hore.

Získajte pomoc

Ak vás alebo vášho partnera trápi liečba rakoviny alebo jej účinky na vaše telo alebo sexuálne, najlepšie je vyhľadať pomoc odborníka na duševné zdravie.

Liečba rakoviny môže byť fyzicky aj psychicky vyčerpávajúca a spôsobuje veľa sexuálnych vedľajších účinkov. Aj keď je vo všeobecnosti bezpečné mať sex počas liečby rakoviny, musia sa prijať opatrenia, aby sa u človeka nerozvinula infekcia. Tí, ktorí chcú byť počas liečby rakoviny intímni so svojím partnerom, by mali svojmu partnerovi oznámiť svoje potreby a preskúmať rôzne typy sexu, ktoré sa im počas liečby páčia.

Výskum súvislosti medzi sexom a bolesťami hlavy je obmedzený. Štúdie zistili, že bolesti hlavy súvisiace so sexom sa vyskytujú u približne 1,5 % populácie a častejšie u mužov.

Kľúčové poznatky:

  • Asi 1,5 % ľudí trpí bolesťami hlavy súvisiacimi so sexom. Vyskytujú sa častejšie u mužov ako u žien a je pravdepodobnejšie, že ich zažijú po orgazme. Nie je známa príčina.
  • U ľudí trpiacich migrénou existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že sexuálna aktivita môže znížiť závažnosť symptómov.
  • Zatiaľ čo bolesti hlavy súvisiace so sexom zvyčajne nie sú spojené so žiadnymi vážnymi chorobami, najlepšie je nechať ich posúdiť zdravotníckym pracovníkom, aby sa vylúčili akékoľvek základné príčiny.

Väčšina ľudí, ktorí trpia bolesťami hlavy súvisiacimi so sexom, ich pociťuje po orgazme a iba 20 % postihnutých má pred orgazmom bolesť hlavy. Existujú určité dôkazy, že sex môže pomôcť znížiť príznaky bolesti hlavy, najmä u ľudí trpiacich migrénou.

Aké časté sú bolesti hlavy súvisiace so sexom?

Štúdie zistili, že bolesti hlavy súvisiace so sexom sú relatívne nezvyčajné, vyskytujú sa približne u 1,5 % dospelej populácie , pričom muži častejšie uvádzajú, že majú tieto bolesti hlavy ako ženy. Okrem toho vedci zistili , že ľudia v strednom veku, málo cvičení, s miernou nadváhou a miernou hypertenziou tiež častejšie hlásili bolesti hlavy súvisiace so sexom.

Bolesti hlavy súvisiace so sexom sa zvyčajne vyskytujú po orgazme, pričom štúdia z roku 2020 zistila, že 80 % skúmaných ľudí hlásilo bolesť hlavy po orgazme a 20 % ľudí pociťovalo bolesť hlavy pred orgazmom. 40 % ľudí , ktorí trpia migrénami súvisiacimi so sexom, ich zažije viac ako rok.

Čo spôsobuje bolesti hlavy súvisiace so sexom?

Výskum bolestí hlavy súvisiacich so sexom je stále v plienkach a vedci nedokážu určiť definitívnu príčinu.

Niektoré zistenia naznačujú, že bolesti hlavy súvisiace so sexom môžu byť genetické, pričom jedna štúdia zistila štyri sestry, ktoré mali tieto typy bolestí hlavy , a ďalšia štúdia zistila, že matka aj dcéra trpeli bolesťami hlavy súvisiacimi so sexom . Na pochopenie príčin týchto typov bolestí hlavy je však potrebný ďalší výskum.

Môže sex pomôcť pri liečbe bolesti hlavy?

Štúdia z roku 2013 zistila, že sex môže byť prospešný pri liečbe určitých typov bolesti hlavy. Výskumníci v tejto štúdii skúmali, či sex môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy u ľudí, ktorí majú migrény a skupinové bolesti hlavy. Aby to urobili, rozdelili typy bolesti hlavy do skupín a každému účastníkovi výskumu predložili dotazník.

Väčšina účastníkov uviedla, že sa nezapájali do sexuálnej aktivity, keď pociťovali bolesť hlavy. Avšak z ľudí, ktorí mali sex s migrénou, 60 % uviedlo, že sex pomohol zmierniť migrénu. 60 % ľudí, ktorí uviedli zlepšenie, zaznamenalo miernu až úplnú úľavu od symptómov. 33% účastníkov, ktorí mali sex s migrénou, uviedlo, že sex zvýšil ich príznaky.

Z ľudí, ktorí mali sex počas bolesti hlavy, iba 37 % hlásilo zlepšenie symptómov, pričom väčšina z 37 % zaznamenala úplnú alebo miernu úľavu. 50 % ľudí, ktorí mali sex s klastrovou bolesťou hlavy, uviedlo, že sex zvýšil ich symptómy.

Táto štúdia naznačuje, že sex môže u niektorých ľudí zlepšiť symptómy migrény. Na potvrdenie týchto výsledkov je však potrebný ďalší výskum https://alkotox-official.top/sk/ .

Pociťujú ľudia sexuálnu túžbu s bolesťou hlavy?

Štúdia z roku 2013 uvedená vyššie zistila, že zatiaľ čo väčšina účastníkov si neželala mať sex, keď trpeli bolesťami hlavy, niektorí z účastníkov výskumu počas tohto obdobia pociťovali sexuálnu túžbu a používali sex ako terapeutický nástroj.

Ďalšia malá štúdia našla podobné dôkazy pri skúmaní toho, či ľudia trpiaci bolesťami hlavy pociťovali sexuálnu túžbu uprostred bolesti hlavy. Výskumníci v tejto štúdii zistili, že ľudia trpiaci migrénou mali o 20% vyššiu pravdepodobnosť, že súčasne pociťujú sexuálnu túžbu, ako tí, ktorí trpia tenznými bolesťami hlavy. Zatiaľ čo presný dôvod rozdielu v sexuálnej túžbe je stále neznámy, vedci predpokladali, že by to mohlo súvisieť so serotonínom. Ľudia s vysokými hladinami serotonínu bežne pociťujú nízke hladiny sexuálnej túžby a ľudia trpiaci migrénou majú nízke hladiny serotonínu.

Sú bolesti hlavy súvisiace so sexom príznakom inej choroby?

Nedávna analýza literatúry skúmajúca bolesti hlavy súvisiace so sexom zistila, že vo väčšine prípadov neboli bolesti hlavy príznakom inej choroby a mali neznámu príčinu. Vedci však zdôraznili, že je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vylúčili život ohrozujúce stavy.

Osoba, ktorá pociťuje akékoľvek iné príznaky popri bolestiach hlavy súvisiacich so sexom, by sa mala poradiť so zdravotníckym pracovníkom.

Ako liečiť bolesti hlavy súvisiace so sexom?

Bežné liečby bolestí hlavy súvisiacich so sexom zahŕňajú použitie liekov, ako sú triptány, propranolol a indometacín. Pred použitím akéhokoľvek lieku je vždy najlepšie poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

Udržiavanie si zdravia vyváženou stravou, dostatkom spánku, pravidelným cvičením a zvládaním stresu môže tiež pomôcť predchádzať bolestiam hlavy súvisiacich so sexom.

Literatúra o spojitosti medzi sexom a bolesťami hlavy je dosť obmedzená a zatiaľ nie je známe, čo spôsobuje bolesti hlavy súvisiace so sexom. Štúdie však zistili, že bolesti hlavy súvisiace so sexom sú relatívne zriedkavé a častejšie sa vyskytujú u mužov ako u žien a častejšie sa vyskytujú po orgazme. Sex môže tiež pomôcť zmierniť príznaky bolesti hlavy, najmä u tých, ktorí trpia migrénami. Zatiaľ čo mnohé bolesti hlavy súvisiace so sexom nie sú dôvodom na obavy, osoba trpiaca týmto typom bolesti hlavy by sa mala poradiť so zdravotníckym pracovníkom, aby vylúčil akékoľvek základné problémy.

Poruchy bolesti sú charakterizované pretrvávajúcou bolesťou alebo nepohodlím pri pokuse o sex. Okrem určitých problémov by sex nikdy nemal byť bolestivý. Mnoho ľudí, najmä ženy, však počas svojho života pociťuje bolesť počas sexuálnej aktivity, čo môže spôsobiť vážne emocionálne utrpenie a nedostatok záujmu o sex.

Kľúčové poznatky:

  • Genito-panvová bolesť/porucha penetrácie je porucha sexuálnej bolesti, ktorá kombinuje dyspareuniu a vaginizmus a postihuje približne 10 % žien.
  • Ženy s touto poruchou pociťujú bolesť, nepohodlie a úzkosť počas sexuálnej aktivity alebo pokusu o sexuálnu aktivitu.
  • Hoci je to bežné, prežívanie bolesti počas sexuálnej aktivity nie je normálne a malo by to byť liečené odborníkom na sexuálne zdravie, ktorý ženu posúdi z hľadiska psychologických a fyziologických príčin.

Zatiaľ čo muži pociťujú bolesť počas sexu, prevalencia je nízka v porovnaní so ženami a je nedostatočne preskúmaná. Ako taká existuje v aktuálnom vydaní Diagnostického a štatistického manuálu mentálnych porúch iba jedna porucha bolesti: genito-panvová bolesť/porucha penetrácie. Táto porucha sa vzťahuje iba na ľudí s vagínou a zahŕňa dve predtým oddelené poruchy, vaginizmus a dyspareuniu. Odborníci tvrdili, že tieto dve poruchy by sa mali považovať za jednu, pretože mnohé symptómy sa prekrývajú, pričom jedna štúdia zistila, že približne 47 % žien s diagnostikovanou dyspareuniou malo symptómy vaginizmu a približne 74 % žien s diagnostikovaným vaginizmom malo symptómy dyspareunie.

Genito-panvová bolesť/porucha penetrácie

Ako je uvedené vyššie, genito-panvová bolesť/porucha penetrácie je porucha sexuálnej bolesti, ktorá kombinuje dyspareuniu a vaginizmus. Keďže porucha je relatívne nová, miery prevalencie sa ešte musia určiť. Jedna štúdia však zistila, že porucha postihla približne 10,5 % žien . Iné štúdie zistili, že miera prevalencie sa pohybuje medzi 0,4 % až 6,6 % pre vaginizmus a 3 % až 25 % pre dyspareuniu.

Contents