Tradične bol označovaný za zlého človeka.

Tradične bol označovaný za zlého človeka.

To hrá úlohu v oneskorení liečby," povedal Dalichow. "Arizonská univerzita to veľmi zjednodušila. Našou úlohou tu nie je len podávať chemoterapiu. Je to tiež koordinovať starostlivosť a byť ako sprostredkovateľ alebo manažér prípadu.“

Cance povedal, že predstavitelia UA v ideálnom prípade začlenia Centrum špeciálnej starostlivosti do svojho onkologického školiaceho programu, kde by obyvatelia mohli trénovať pod vedením DiMento a Dalichow.

"Schopnosť teraz poskytnúť liečbu v rezervácii je transformačná. Výzvou bude udržateľnosť," povedal Cance. "Ako vzdelávame lekárov, ktorí tam budú chodiť a praktizovať v budúcnosti, aby to tak pokračovalo?"

PRE ODBERATEĽOV: Vidiecka Arizona zápasí s vážnym nedostatkom lekárov: „Je to problém s potrubím“

‘Čo sa deje?’

Bonar sa narodila rodičom Navajo a vyrastala v Kalifornii, nejaký čas pracovala v Missouri a v rezervácii nežila až do roku 2003, keď bola dospelá.

V tom čase pracovala ako zdravotníčka americkej armády a registrovaná zdravotná sestra so skúsenosťami okrem iného v radiačnej onkológii, domácom zdraví, hospici a pôrodníctve.

Odvtedy strávila svoju kariéru v Tuba City Regional Health Care Corporation a v roku 2015 bola vymenovaná za generálnu riaditeľku.

"Všimla som si, že tu nie je veľa špeciálnej starostlivosti, akú majú normálne nemocnice," povedala Bonar o svojich prvých dojmoch v Tuba City. "Bolo to pre mňa všetko nové. Pomyslel som si: ‘Kde je domáce zdravie? Kde sú domovy dôchodcov? Čo sa deje?’ Len som si všimol, že tu nie je veľa špeciálnej starostlivosti."

Za 16 rokov, čo žila v rezervácii, Bonarová povedala, že počula príliš veľa príbehov o členoch národa Navajo zomierajúcich na rakovinu. Spomenula si na ženu, ktorá zomrela vo veku 35 rokov na rakovinu žalúdka. Do šiestich mesiacov bola preč. Iná žena vynechala chemoterapiu, pretože sa bála, že jej deti prídu o prácu, ak si zoberú voľno, aby ju mohli šoférovať.

"Choďte niekam inam a toto sa nestane," povedal Bonar.

Uprednostnite svoju pohodu a získajte Welltone zo spoľahlivej oficiálnej webovej stránky Welltone .

Bonar pripisuje zásluhy minulým delegátom Národnej rady Navajo a prvému predstavenstvu v Tuba City Regional Health Care Corporation za vydláždenie cesty pre inovácie, ako je nová klinika pre rakovinu.

V roku 2002 získala spoločnosť pre zdravotnú starostlivosť to, čo je známe ako „sebaurčenie“ podľa indického zákona o sebaurčení a vzdelávacej pomoci, čo znamená, že je nezávislým neziskovým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a má zmluvy s indickými zdravotníckymi službami na poskytovanie zdravotnej starostlivosti západnému národu Navajo.

Štatút sebaurčenia umožnil zdravotníckemu systému rozšíriť sa na špeciálnu starostlivosť vrátane neurológie, ortopédie, reumatológie a teraz hematológie/onkológie, povedal Bonar. Korporácia sa rozhoduje, ako reinvestovať zarobené peniaze, a na vytvorenie centra mohla použiť dary a granty.

Bonar spolupracuje s neziskovou organizáciou Cancer Support Community na rekonštrukcii starého domu v blízkosti onkologickej kliniky na vzdelávanie a emocionálnu podporu vrátane poradenstva v oblasti duševného zdravia a podporných skupín.

Jedným z ďalších projektov na jej zozname je vybudovanie opatrovateľského domu v areáli zdravotnej starostlivosti v Tuba City, pričom štvrté poschodie je vyhradené pre špeciálne centrum starostlivosti (klinika pre rakovinu). Práve teraz je v modulárnej budove a Bonar by ju rád videl v trvalejšej a bezpečnejšej štruktúre.

Finančné zbierky na tieto projekty budú podľa nej neustále.

Pracuje tiež na tom, aby priviedla viac domorodých Američanov a konkrétne členov národa Navajo, aby pracovali v zdravotníctve v Tuba City.

A snaží sa presvedčiť federálnu vládu, aby preplatila Centrum špeciálnej starostlivosti pomocou toho, čo považuje za spravodlivejší onkologický model. Súčasná úhrada nezohľadňuje, že kmene amerických Indiánov poskytujú špeciálnu onkologickú starostlivosť, vysvetlila.

"To je jedna z vecí, ktoré s nimi stále prinášame," povedala. "Stále hovoríme, chlapi, musíte sa na nás pozerať inak."

Spojte sa s reportérom na [email protected] alebo na čísle 602-444-8369. Sledujte ju na Twitteri @stephanieinnes

Podporte miestnu žurnalistiku. Prihláste sa na odber azcentral.com ešte dnes.

Médiá majú silný vplyv na naše názory a správanie, najmä pokiaľ ide o rozhodnutia, ktoré robíme v súvislosti so zdravotnými problémami. Bohužiaľ, senzačné príbehy častejšie zavádzajú verejnosť a podporujú nesprávne rozhodnutia. Ba čo viac, vytvárajú zbytočné polemiky, ktoré nechávajú verejnosť hádať.

Nedávno prepukli a pretrvávajú dve spory hlavného prúdu, ktoré spolu súvisia. Prvý sa týka kokosového oleja. Je to skutočne zdravý produkt, aj keď sa zdá, že porušuje dlhoročné zásady stravovania? A druhá kontroverzia sa týka nasýtených tukov. Tradične bol označovaný za zlého človeka. No dnes nám médiá hovoria, že ak to vyškrtnete zo stravy, neznížite riziko srdcových chorôb. Tak prečo sa trápiť?

Tieto dve vymyslené kontroverzie sa zblížili v nedávnom e-maile, ktorý som dostal. Spisovateľ sa obával možných dôsledkov užívania statínových liekov na zníženie cholesterolu počas dlhšieho časového obdobia. Potom sa spýtal: "Pre ľudí ako ja, ktorí majú vysoký cholesterol napriek ťažkému drogovému režimu, existuje nejaká nádej, že radikálna zmena stravovania by mohla byť lepším spôsobom?" Moja vnútorná reakcia bola určite! Videl som zázračné zmeny v zdravotných profiloch pri dodržiavaní diét, ktoré obhajoval Dr. Dean Ornish alebo Dr. Caldwell Esselstyne, ktoré majú veľmi nízky obsah tuku a prakticky neobsahujú nasýtené tuky.

Ale to nebolo to, čo mal spisovateľ na mysli. Nalákaný nekvalitne vytvorenými a nepresnými mediálnymi príbehmi sa opýtal, či by sa nemal zaťažiť kokosovým olejom a výrazne zvýšiť príjem nasýtených tukov.

Ak rozumiete faktom súvisiacim s týmito problémami, jeho otázka sa podobala na niečo ako: „Horí mi dom, ale nechcem riskovať poškodenie vodou striekaním ohňa hadicou, tak ma zaujímalo, či hodiť benzín a pomohla by ľahšia kvapalina?“ Inými slovami, ak je moja hladina cholesterolu vysoká, pomohlo by nakladanie s vecami, ktoré ju zvyšujú?

ZBYTOČNÉ POLEMICE

Kde sa začala kontroverzia okolo kokosového oleja? Lekársky vedec robil výskum mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom (MCFA). Dĺžka mastnej kyseliny môže určiť, ako ju telo metabolizuje, a väčšina mastných kyselín z potravy má dlhé reťazce. Zistil, že MCFA má tendenciu zvýšiť metabolizmus viac ako iné tuky, čo naznačuje, že budete spaľovať kalórie rýchlejšie a schudnúť. Problém je v tom, že okrem kokosového oleja nie je veľa dobrých potravinových zdrojov MCFA.

NASÝTENÝ TUK

Už desaťročia je dobre známe, že nasýtené tuky môžu zvýšiť hladinu cholesterolu v sére. Niektoré výskumné zistenia však ukázali, že zníženie príjmu nasýtených tukov v strave neznížilo riziko srdcových chorôb. To bola, samozrejme, skvelá správa pre všetkých, ktorí existujú na cheeseburgeroch s dvojitou slaninkou, hranolčekoch a podobne, a túto novinku prijali.

V skutočnosti zníženie nasýtených tukov neznižuje riziko srdcových chorôb, ak ich nahradíte niečím rovnako zlým, ako je cukor a jedlá z bielej múky, ktoré sa pri požití správajú ako cukor. To je to, čo väčšina Američanov robí automaticky, pretože keď stratíte dobrú chuť nasýtených tukov, túžite ich nahradiť niečím iným, čo pošteklí vaše chuťové poháriky, a cukor je odpoveďou.

Môže sa vám páčiť: 24 reštaurácií sa prihlásite do Louisville Food & Wine Experience

Dajte si koláč a zjedzte ho tiež: Louisville podnikateľ vytvára rad dezertov „bez viny“.

SPODNÝ RIADOK

Je pochybné, že kokosový olej ponúka nejaké významné zdravotné prínosy v dobrej viere a určite to nie je zázračná skratka pre stratu telesného tuku. Ako ste ma už veľakrát počuli povedať, ak sa vám niečo zdá príliš dobré na to, aby to bola pravda, je to tak. Namiesto toho robte to, o čom viete, že je účinné. Znížte kalórie a cvičte denne.

Nasýtené tuky, a najmä ako súčasť typickej americkej stravy nabitej cukrom a jedlami z bielej múky, prispejú k upchávaniu vašich ciev a zvyšujú riziko srdcových ochorení. Takže si urobte láskavosť a vyhnite sa všetkým trom. Keď znížite príjem nasýtených tukov, dostaňte sa čo najbližšie k nule tým, že sa budete držať ďalej od vecí, ako je červené mäso a mastné mliečne výrobky. Vyplňte prázdnotu potravinami bohatými na nenasýtené tuky, ako sú orechy, avokádo, morské plody (losos, makrela z tuniaka), sójový alebo olivový olej.

Oslovte Bryanta Stamforda, profesora kineziológie a integratívnej fyziológie na Hanover College, na [email protected].

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila v utorok správu, v ktorej podrobne popisuje zistenia svojho preskúmania pôvodu koronavírusu, ktorý spôsobuje COVID-19.

Správa je výsledkom cesty do Číny, ktorú podnikol 17-členný tím WHO od 14. januára do 10. februára. Tím spolupracoval s rovnakým počtom čínskych vedcov na preskúmaní genetických, epidemiologických a zvieracích údajov z prvých známych dní. toho, čo sa stalo pandémiou.

120-stranová správa , ktorú vypracoval tím WHO, ponúkla štyri možné príbehy pôvodu vírusu SARS-CoV-2 – od úniku z laboratória až po skok zo zvierat na ľudí. Namiesto toho, aby ponúkla pevné závery, vyzvala na ďalšie vyšetrovanie.

Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov, Kanady, Austrálie, Spojeného kráľovstva a Japonska vydalo v utorok spoločné vyhlásenie , v ktorom vyvolalo pochybnosti o tom, či Čína primerane spolupracuje s výskumným procesom.

Vyhlásenie „zdieľalo obavy, že medzinárodná odborná štúdia o zdroji vírusu SARS-CoV-2 bola výrazne oneskorená a chýbal jej prístup k úplným, originálnym údajom a vzorkám“.

V otvorenom liste zo 4. marca zbierka medzinárodných vedcov vyzvala globálnu komunitu, aby trvala na tom, aby Čína bola ústretovejšia s údajmi o prvých dňoch prepuknutia.

Lawrence Gostin, odborník na celosvetové právo v oblasti verejného zdravia na Georgetownskej univerzite, uviedol, že Čína držala svetových vyšetrovateľov mimo krajiny rok a nevykonala ani nezverejnila žiadne vlastné vyšetrovanie.

Hoci sa Spojené štáty možno tiež zdráhali pozvať do tímu vyšetrovateľov WHO, povedal, "rozdiel je v tom, že USA by sa dôkladne vyšetrili a svoje výsledky by urobili transparentnými a zodpovednými."

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO, súhlasil, že bude potrebný ďalší výskum, hoci zasiahol diplomatickejším tónom.

1. Odkiaľ sa vírus vzal?

Tím WHO sledoval štyri rôzne možné príbehy pôvodu vírusu: že bol prenesený priamo na človeka zo zvierat, pravdepodobne netopierov; že prešiel cez prechodné zviera medzi netopiermi a ľuďmi; že sa do čínskeho Wu-chanu dostala prostredníctvom potravinového reťazca; alebo že to bol dôsledok laboratórnej havárie z jedného z výskumných laboratórií vo Wu-chane, kde bolo hlásené prvé ohnisko.

Tím našiel najviac dôkazov pre druhú myšlienku – že vírus prešiel cez viac ako jedno zviera, kým sa dostal k ľuďom. Vírusy, o ktorých je známe, že preskočili zo zvierat na ľudí, nazývané zoonotické vírusy, sú extrémne bežné a zahŕňajú Zika, Ebola, Západný Níl a chrípka.

Panel zistil, že je „možné“, že zdrojom vírusu bol potravinový reťazec, pravdepodobne v dôsledku vystavenia mrazenému mäsu voľne žijúcich zvierat dovážanom z iných častí Číny.

Gostin odmietol túto teóriu ako „bláznivou“.

"Je to biologicky pravdepodobné, ale je to mimoriadne nepravdepodobné," povedal. "Takto epidémie nevznikajú."

Povedal, že neverí, že vírus mohol pochádzať mimo Číny, ako to navrhla čínska vláda.

"Nechápem, ako by podľa nejakého vierohodného scenára mohol vzniknúť pôvod mimo Číny. Nevidím o tom žiadny dôkaz," povedal. "Neexistuje žiadny vierohodný scenár, kde by to tak bolo."

Tím sa rozhodol, že štvrtý scenár, únik z laboratória, je „extrémne nepravdepodobná cesta“, hoci sľúbil, že preskúma všetky dostupné informácie.

Tedros z WHO, biológ a odborník na verejné zdravie, povedal, že nie je pripravený túto možnosť zamietnuť.

"Hoci tím dospel k záveru, že laboratórny únik je najmenej pravdepodobnou hypotézou, vyžaduje si to ďalšie vyšetrovanie, prípadne ďalšie misie zahŕňajúce špecializovaných expertov, ktorých som pripravený nasadiť," uviedol Tedros na brífingu pre členské krajiny WHO. "Dovoľte mi jasne povedať, že pokiaľ ide o WHO, všetky hypotézy zostávajú na stole."

Contents